School of MedicineMedical Biochemistry

Medical Biochemistry

Genel Bilgiler

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Prof. Dr. Kaya Emerk tarafından 1984 yılında Haydarpaşa’daki tarihi binada kurulmuştur. Sonraki yıllarda; akademik kadroya Yrd. Doç. olarak Dr. Süha Yalçın (1985), Doç. olarak Dr. Yavuz Taga (1986) ve Öğr. Gör. olarak Dr. Nesrin Özer (1987) ile anabilim dalından yetişen Dr. Serpil Bilsel, Dr. Goncagül Haklar ve Dr. Önder Şirikçi Yrd. Doç. olarak eklenmişlerdir. En son da anabilim dalımız dışından Dr. Betül Karademir ile Dr. Saime Batırel Yrd. Doç. olarak atanmışlardır. 

Anabilim dalımız araştırma laboratuvarları ile Tıp Fakültesi Hastanesi'nin kuruluşuyla hizmete giren Merkez Laboratuvarı Biyokimya Bölümü, Başıbüyük ve Pendik binalarına taşınmadan önce Haydarpaşa (1986-2013) ve Altunizade'de (1986-2010) faaliyet göstermiştir. 

Halen, Anabilim Dalı’nda 4 profesör, 1 doçent, 1 yardımcı doçent görev yapmaktadır. Öğretim üyelerimiz, Tıp Fakültesi bünyesinde verdikleri temel ve klinik biyokimya derslerinin dışında, Doğu Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi biyokimya derslerini vermekte ve Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Merkez Laboratuvarı Biyokimya Bölümü'nde çalışmaktadır.

Anabilim dalındaki Tıpta Uzmanlık Eğitimi ile Sağlık Bilimleri Enstitüsü’ne bağlı Biyokimya Yüksek Lisans ve Doktora programlarından mezun olan çok sayıda mezunumuz, yurtiçinde ve yurtdışında akademik yaşama atılmış olup fakültemizi ve anabilim dalımızı başarıyla temsil etmektedir. Halen eğitimlerine devam etmekte olan 5 tıpta uzmanlık, 3 yüksek lisans ve 10 doktora öğrencisi vardır.

Tıpta Uzmanlık  -  Doktora  -  Yüksek Lisans mezunlarımız için ilgili alana tıklayınız.

 

Emekli olan ve aramızdan ayrılan öğretim üyelerimiz:

Prof.Dr. Kaya Emerk

Prof.Dr. Serpil Bilsel

Prof.Dr. Yavuz Taga (Vefat)